fbpx

A kombik legmenőbbje! Volkswagen Arteon Shooting Brake R-Line 2.0 TDI DSG teszt

A Volkswagen Arteon pályafutása 2017-ben, a Genfi Autószalonon kezdődött. A Passat CC utódjának szánt új modell méretben a Passat és a Skoda Superb között helyezkedik el. 

A 2020-ban esedékessé vált frissítéssel nem csak a motortérben megbúvó technika és a külső változott, hanem egy új karosszériaváltozat is bekerült a kínálatba, ami nem más, mint a kombi, vagyis divatosabban szólva Shooting Brake.

Jelenlegi tesztalanyt már nagyon vártuk szerkesztőségi szinten, hiszen benzinvérűként minden korábbi skiccet és hírt követtünk ezzel az újdonsággal kapcsolatban. Amikor piacra dobták, ezekkel a vonalakkal és megoldásokkal, mindenki elolvadt tőle. Most végre a Ferihegy Autó Kft. jóvoltából pedig közelebbről is megismerkedhettünk vele!

A Volkswagen Arteon Shooting Brake R-Line külseje

Bár, az autó szerintem minden szögből jól néz ki, a legszemrevalóbb talán mégis szemből nézve. Az orr rész fényszórókban végződő krómhűtőrácsa, a légbeömlők és a LED-es csík tiszteletet parancsoló tekintetet kölcsönöz a 4866 milliméter hosszú, 1871 széles, 1462 mm magas, és 2835 mm tengelytávú Shooting Brake-nek.

Oldalról látszik igazán, hogy milyen hosszú is valójában, az avatatlan szemek könnyen összetéveszthetik a Passat kombival. Pedig az Arteon ezen változata bátrabb vonalvezetéssel bír, ez a tetővonalban és a keret nélküli ablakokban mutatkozik meg. A konszern dolgozói nem spórolták ki a króm felületeket, az orr rész gazdagon ellátott díszítő elemei mellett az oldalablakok is kaptak krómszegélyt. Kifejezetten tetszik, hogy letisztult az autó oldala, nincs sok forma vagy él, ami elviszi a tekintetet az összképről. Alapáron a képeken látható 18-as Sebring felnik járnak, 245/45 R18-as gumikkal. Plusz költségként választható 19-es szett is, vagányabb, sportosabb felnikkel.

A farához érve, a 3D hatású hátsó lámpák, a kamu kipufogóvégek és letisztult ívek dominálnak. Az R-Line felszereltségi szintre utaló pakett az orr részen és az oldalán látható, elegáns kivitelben, amely egyáltalán nem hivalkodó.

A Volkswagen Arteon Shooting Brake R-Line belseje


Az ajtót kinyitva a szokásos VW-s minőségérzet fogad, ahol tapizni kell, ott kellemes tapintású és mutatós anyagok találhatók, ahol kevésbé érünk hozzá, ott puha műanyag kapott helyet. Az R-Line kivitelből fakadóan a műszerfalon alumínium díszítőelem kapott helyet, míg a méretes panorámatetőt fekete tetőkárpit öleli körül.

A kényelmes, jó oldaltartású R-Line logóval ellátott fűthető ülésben helyet foglalva kellemes érzés lesz urrá az emberen, főleg a sofőr esetében, hiszen előtte található a 10,25 colos (26 cm-es képátlójú), szép rajzolatú digitális óracsoport és az R-Line pakettel ellátott multikormány, amelyről teljesen száműzték a gombokat. Minden funkció, a hangerőszabályozástól a tempomat beállításáig fényes fekete, érintésérzékeny felületen történik. A „kért” funkció elvégzéséről finom rezgéssel tájékoztat a rendszer. 

A műszerfal annyi zongoralakk felületet kapott, mint égen a csillag… Mindig megkapom, hogy szidom ezt a felületet, de ha logikusan, józan paraszti ésszel belegondol valaki – akár te is, kedves olvasó -, akkor láthatja, hogy ennek semmi más szerepe nincs, csak színházi kellék. 

Ergonómiából megbukott, tükröződik, gyűjti az újlenyomatot, mivel fekete és ráadásul fényes is, még egyetlen porszem is látványos ezen a null km-esen gyönyörű fényesfekete anyagon. Ezt ráadásul megspékelték a VW-nél azzal, hogy szinte teljesen száműzték a gombokat, így még a kétzónás klímakonzol vezérlője is egy érintésérzékeny felületen állítható.

A középkonzol tetején kapott helyet a 8 colos képátlóval rendelkező infotainment rendszer, amelyen logikus, használható és gyors szoftver fut, ráadásul gesztusvezérléssel is lapozgathatunk a menüpontok között, ami meglepett. Vezeték nélkül lehet csatlakoztatni az Apple Carplay-t is, bár a könyöklőben található azért USB Type-C csatlakozó is. A kijelző oldalán azért maradt két tekerő, ami üde színfolt a kényszeresen érintésérzékeny közegben.

A beltér egységességét és modernségét egyetlen dolog töri meg, az pedig nem más, mint az „ezeréves „váltókar, amelyet számos modellben láttunk már. Ennek környékén pedig oldschool módon megmaradtak a fizikális gombok, a start-stop rendszer kikapcsolója és a parkoló asszisztensek vezérlője.

Sajnos a tesztautóban az alap, 8 hangszórós rendszer volt, ami finoman szólva sem hozta azt a hangzást, amit elvárnék egy R-Line-ban, de a jó hír, hogy plusz 470 000 Ft-ért kérhető a 700 wattos Harman Kardon-audiorendszer, ami biztosan megéri az árát.

A hátsó fej és lábtérre nem lehet panasz, még magasabb személyeknek sem. A csomagtartó viszont 565 liter, csupán 2 literrel nagyobb a sima Arteonéhoz képest. A hátsó üléssort lehajtva viszont már 1632 liternyi tér áll rendelkezésre.

A Volkswagen Arteon Shooting Brake R-Line hajtáslánca

Az MQB platformon nyugvó, elöl MacPherson, hátul független, négylengőkaros megoldással rendelkező Arteon Shooting Brake a legéletszerűbb, ugyanakkor a leggyengébb erőforrással járt nálam. Ez pedig nem más, mint a 2.0 literes turbódízel egység, amely 150 lóerő és 360 Nm leadására képes. Ezek az adatok nem tűnnek soknak, ha egy közel 1600 kg-os autó mozgatásáról van szó, de kulturált közlekedésre kimondottan elég. Az erőátvitelről egy hétsebességes DSG váltó gondoskodik, mivel már manuális egység nem rendelhető hozzá. Ez egyébként nem baj, hiszen a váltó tökéletes összhangban volt a TDI egységgel, aminek szép hangja van. A tesztidőszak alatt 7,4 literes átlagfogyasztást írt ki a rendszer, ebben volt autópályázás és városi használat is. 

A Volkswagen Arteon Shooting Brake R-Line vezetési élménye

A belső tér igényességéhez képest nekem a futómű keménysége és visszajelzése kicsit durvának tűnik. Érződik, hogy lavíroztak a sportosság és a kényelem határán, véleményem szerint ez picit túl sportosra sikerült. Autópályán zseniális, viszont a városi gyengébb minőségű utakon kellemetlen tud lenni. Ennek ellenére pontosan és jól vezethető autó. A futómű „gyengesége” orvosolható a kb. 425 000 Ft-os extraként rendelhető adaptív, elektronikusan vezérelt lengéscsillapítással. Közlekedési lámpától való elindulásnál mintha kicsit gondolkodna technika, bár ez lehet, hogy csak érzéki csalódás, hiszen 10 másodperc alatt gyorsul 0-ról 100 km/órára. A kezdeti lomhaság után pedig megjön a nyomaték és érződik, hogy van benne akarat. Na meg jó sok vezetést támogató rendszer is, amelyek hibátlanul működtek benne. A hangszigetelés parádés, alig szűrődik be motorhang vagy gördülési zaj. Menetközben pedig jó érzés a külső visszapillantóba nézni, hiszen a hátsó kerékjárati ívek szélesítései sportos érzetet adnak.

Így fest a matek a Volkswagen Arteon Shooting Brake R-Line esetében

A VW Arteon Shooting Brake Elegance felszereltséggel már 14,1 millió forinttól elérhető 2021 július közepén. A tesztelt R-Line kivitel belépő ára 15,2 millió forint, amely alaposan el tud szállni a széles körben elérhető extra felszereltségeknek köszönhetően. A csúcsot az R változat jelenti, a maga 320 lóerős kivitelével, ez viszont már átlépi a 20 millió forintos határt is. Tesztalanyom mangan-szürke metál fényezésben pompázott, ami közel 240 000 Ft pluszként jelentkezik a számlán. A konfigurációban összeraktam a tesztautót, amelynek konstrukcióját a linkre kattintva találod.

Teszt/fotók: Háfra Zsolt

További kérdés esetén keresd a Ferihegy Autó Kft.-t.

Kövess minket Te is!

YouTube:
tesztelok.hu csatorna

Facebook:
https://www.facebook.com/tesztelok.hu

Instagram:
https://www.instagram.com/tesztelok.hu/

A tesztautót a Ferihegy Autó Kft. biztosította.

ecotrex

Javasolt cikkek

Ez is érdekelhet
Bezárás
'Fel a tetejéhez' gomb