Kia Xceed 1.6 T-GDI Platinum teszt – A terepfutó
A Kia az a távol-keleti gyártó, amely a legjobban megértette az európai vásárlók ízlésvilágát, és ennek megfelelően egész termékcsaládot alkotott az alsó-középkategóriás Ceed modell harmadik generációjából. Nem csoda, ha valaki nem tudja követni a Ceed család vonalát, ugyanis a helyzet bonyolult, a lépcsőshátú sedan, és a kabrió karosszérián kívül nincs olyan változat, ami ne lenne megtalálható Kia Ceed néven. Létezik belőle hagyományos ötajtós, és kombi , vagy a ProCeed, ami korábban háromajtós hatchback volt, most pedig a divatos sportkombi szerepét tölti be, és a mai trendeknek megfelelni akaró emelt hasmagasságú crossover változat is, Xceed néven. Most ez utóbbinak a legizmosabb változatát kaptuk meg tesztelésre.
Nem tagadom, örültem a tesztautónak, mert mind a dél koreai gyártók, mind a crossoverek, suv-ok is közel állnak hozzám. Jelen esetben pedig egy autóban jelen van mindkettő, azonban nem csak arról van szó, hogy pár centivel megemelték az autó hasmagasságát és kapott néhány új, fényezetlen burkolatot, mint néhány konkurens gyártónál. A Kia nem elégedett meg ennyivel, és teljesen új karosszériát tervezett az Xceed-nek. Az első ajtó kivételével minden eleme eltér a modellcsalád többi tagjáétól, a teteje magasabban ível, a teljes hossz is nőtt 8 centivel, a csomagtartó pedig 31 literrel tágasabb a katalógus szerint, mint az ötajtós változaté, így már 426 liternyi helyre pakolhatunk. A formán túl a részletek is rendben vannak, szépek a 18” felnik, az első-hátsó ledes lámpák, és jól áll neki a Quantum Yellow fantázianevű fényezés is – ez a szín egyébként más modellhez nem rendelhető a Ceed családban. Az oldalsó burkolatok és az ezüst színű tetősínek vagány, terepjárósan robusztus kiállást adnak, amit tovább erősítenek a lökhárítók fémhatású betétjei. Az egyetlen szépséghiba számomra a dupla kamu kipufogóvég, főleg, hogy mögötte mindkét oldalon ott van az igazi kipufogócső, csak az aszfalt irányába görbítve.
A divat nem csak kívül, a crossoveres külsőben, hanem a beltérben is megjelenik, főként a csúcsverziókhoz elérhető feláras Yellow csomaggal, aminek megrendelésével színes műszerfalbetéteket, ajtó- és üléskárpit-varrásokat kapunk. Az anyagminőségre már a többi Ceed modellben sem lehetett panasz: a műszerfal, és az ajtókárpitok felső részein puha műanyagokat találunk, amelyeket némi díszvarrás is feldob, a zongoralakk betétek kényességük ellenére is fokozzák a minőségi összhatást és akad néhány alumínium hatású műanyag is, emellett a kapcsolók is szépek, igényes kialakításúak, elrendezésük pedig logikus. A térkínálat, a komfort teljesen rendben van, a mai kompakthoz illően tágas a kocsi, a kormány és az első ülések állíthatósági tartománya kellemesen tág. Pozitívum, hogy a hátsó utasokra is gondoltak a tervezők, a helykínálat teljesen korrekt: átlagos méretű felnőtteknek elegendő, de igazán (mint általában ebben a kategóriában) a középső hely csak szükségmegoldás. A hátul ülők is kaptak egy-egy szellőzőrostélyt, a szélső helyeken ülésfűtést, és egy lehajtható könyöklőt.
A Kia XCeed gazdag motorválasztékából tesztautónkat a legerősebb hajtotta, 1,6 literes, négyhengeres turbós benzines, 204 lóerővel, és 265 Nm nyomatékkal. Alapesetben hatfokozatú kézi sebességváltóval szerelik, de 500 ezer forint felárért rendelhető hétfokozatú duplakuplungos automata, amit ez a példány is megkapott. Emelt futóműve ellenére az Xceedben nincs suv-os érzésünk, nem ülünk benne magasan, nem látunk rá jobban a forgalomra, és nincsenek jó terepképességek sem. A futómű elöl MacPherson, hátul oldalanként független, többlengőkaros, de ami meglepő, hogy a rugózás nagyon feszes, szinte mint egy sportautóban. A vezethetősége kiszámítható, kellően pontosan irányítható az autó, de nem különösebben kívánja a sebességet, egészen addig, míg sport módba nem kapcsolunk… Innentől teljesen megváltozik a kocsi karakterisztikája: a gázreakció sokkal élénkebbé válik, és a váltó is gondolkodás nélkül, gyorsan kapcsolja a fokozatokat. A menetteljesítményekre tehát nem lehet panasz, mindig van elegendő tartalék, a 0-100 -as gyorsulást 7,7 másodperc alatt tudja le. A tesztúton vegyes körülmények között (városi, és országút) valamivel 9 liter feletti fogyasztást tapasztaltam, ami ugyan nem kevés, de a vezetési élmény kárpótol.
Tesztautónk a legmagasabb Platinum felszereltséget kapta, olyan extrákkal, mint a 12,3” supervision digitális műszerfal, 10,25 colos navigáció, vezeték nélküli telefontöltő. A legmodernebb vezetéstámogató rendszerek hadát is fellelhetjük a kocsiban az ADA csomag részeként: adaptív tempomat, sávkövető rendszer, holttérasszisztens, hátsó keresztirányú forgalom figyelő, távolsági fényszóró asszisztens, és frontális ütközés elkerülő támogatás gyalogos felismerő rendszerrel. Az utasok kényelmét első, és hátsó ülésfűtés, kormányfűtés, és prémium JBL hifirendszer szolgálja.
Árak (2020-as árlista):
8 499 000 Ft alapár
+ 350 000 Ft ADA csomag (automata váltóhoz)
+ 160 000 Ft metálfény
+ 500 000 Ft automata váltó
+ 300 000 Ft napfénytető
+ 250 000 Ft Yellow csomag
+ 300 000 Ft Luxus csomag
Teszt/fotók: Bitó László
Tesztlehetőségért köszönet a Kia Motors Hungary Kft.-nek.
A cikkünk megjelenését a Duna Autó Zrt. támogatta!
A tesztautókat Lotus Cleaning termékekkel tisztítjuk és ápoljuk!