Prémium városi terepjáró Dél-Koreából – Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI 4WD AT Hybrid teszt
Az vitathatatlan tény, hogy a Hyundai és a Kia az utóbbi időben igyekszik felvenni a versenyt a német prémium gyártókkal. Ezt az új Kia Sorento tesztje során tapasztaltam meg leginkább, nyilván az Xceed is jó autó, de a Sorento számos olyan funkciójával meglepett, amire nem számítottam. Jelenlegi tesztalanyom hasonló benyomást tett rám, azzal a különbséggel, hogy Hyundai embléma díszeleg rajta.
A Duna Autó Zrt. jóvoltából tesztre került hozzám egy Hyundai Santafe 1.6 T-GDI 4WD AT Hybrid Executive felszereltségű tesztautó, amely még luxus csomagot is kapott, szóval egy alaposan felextrázott példányról van szó. Ráadásul a legtöbb szakmai oldal az importőr piros színű, 2.2 CRDi motorral szerelt változatát vette gorcső alá. Ezzel nincs is baj, viszont a negyedik generációs középkategóriás SUV a hibrid hajtásláncok miatt kapott teljesen új alapokat és külsőt.
A Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid külseje
A Hyundai-Kia kettősön belül a céges iránymutatás alapján a Kia a fiatalosabb/sportosabb vonalat képviseli, míg a Hyundai az elegánsabb/letisztultabb. A baráti társaságban jó kis vitaalapot szolgáltatott a két modell formavilága, most viszont térjünk vissza szigorúan a Santa Fe külsejéhez.
Tesztalanyom legmeghatározóbb része, talán az orra, amelyen a méretes hűtőmaszk és az osztott LED-es lámpatestek azonnal megragadják az ember tekintetét. A „T” alakú nappali menetfény csak még különlegesebbé teszi a megjelenést, míg az ezüstfényű kiegészítők csak tovább javítanak a külcsínen.
A 4785 mm hosszú, 2770 mm-es tengelytávval rendelkező Santa Fe oldalról is gyönyörűen fest, kifejezetten tetszik, hogy a kerékjárati ívek mellé nem aggattak műanyag elemeket. Ellenben az ezüstös, matt króm betétek az orr részhez hasonlóan itt is visszatérnek, méghozzá a küszöbtoldatnál, a kilincseken és az ablakok keretén. Ahogy a képeken is látszik, ez egyáltalán nem túlzás és ebben a formában talán sosem fog kimenni a divatból. A tetővonalnak kifejezetten jól áll a hátsó kis spoiler. A Santa Fe alatt mutatós, 20 colos felnik feszülnek, amelyek az Executive felszerelés részei.
A negyedik generációs Santa Fe hátulja is divatos lett, és nincs az az érzésem, hogy oda már nem jutott a kreativitásból, annak ellenére, hogy letisztult vonalai vannak, kapott egy méretes koptatót a lökhárító aljára, és összekötött, mutatós hátsó LED-es lámpatesteket.
A Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid belseje
A dizájnerek a belső téren is sokat dolgoztak annak érdekében, hogy modern, mégis emberközeli legyen a végeredmény. A multikormány mögötti 12.3 colos képernyő tölti be a műszerek szerepét, amelyre rengeteg hasznos dolgot ki lehet irattatni és itt jelenik meg irányjelzésnél az oldalsó kamera képe is. A színes head-up display igényes és használható, bár polarizált napszemüvegben nem nagyon látni rajta az adatokat. A központi infotainment rendszerhez egy 10.25 colos érintésérzékeny kijelzőn keresztül férhetünk hozzá. A rajta futó szisztémához a korábbi Hyundai tesztautókban már volt szerencsém, ezúttal is jól működött. Az Apple Carplay-nek vagy Android Autónak köszönhetően a navigáció és a zenehallgatás is egyszerűbb. Mondjuk a menüben megtalálható „természet hangjaival” ki lehet kergetni a világból. Egyik ismerőst várva az anyósülésen helyet foglaló utas a kandalló hangját kezdte lejátszani miközben a klíma nyomta be a hideget, ami igazán furcsa élmény volt…
Visszatérve a beltérre, a lebegő középkonzolon kis túlzással talán több gomb van, mint egy komolyabb számológépen, de ez a sok fix gomb nekem kifejezetten tetszik, hiszen a legtöbb funkció gyorsan elérhető, ráadásul nem is zongoralakk, hanem szálcsiszolt aluminium öleli körül ezt a „szigetet”. A kétzónás klíma vezérlőjétől az ülés szellőztetésen keresztül a módválasztó és irányváltó kapcsolók is itt kaptak helyet. Az irányváltó gombos megoldása kicsit fura volt, abból a szempontból, hogy több visszajelzésre számítana az ember, nem csupán arra, hogy a kiválasztott irány betűjele világít, de megszokható és illik az összképbe ez a megoldás is.
Ami a helykínálatot illeti, arra sem lehet panasz, az ülések remek oldaltartással rendelkeznek és kényelmesek is. Az elsők szellőztethetők, fűthetők és automatikusan állíthatók, míg a hátsók egy sínen mozgathatók előre-hátra, a támladőlés is állítható. A tesztautó egy ötszemélyes kivitel, azonban kb. 300 000 Ft extra költségért hétüléses verzióban is elérhető. Jelen esetben a csomagtér 625 literes, a hátsó üléssort ledöntve pedig majdnem 1700 liternyi raktér áll rendelkezésre.
A beltérben számos rekesz található, emellett a telefontárolás „problémáját” is remekül abszolválták a tervezők, ráadásul egybekötötték egy vezetéknélküli töltővel is. Szóval a Santa Fe hemzseg az okos és fiatalos megoldásoktól, a fehér nappabőr ülések a luxus csomag hozadékai, akárcsak a szarvasbőr tetőkárpit és az alumínium műszerfal betétek. Elég mutatósak, viszont meg is kérik az árát, ugyanis ez majdnem egymillió forintos extraként pipálható ki a konfigurátorban. A méretes, nyitható panorámatető már csak hab a tortán.
A Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid hajtáslánca
A negyedik generációs Santa Fe legfőbb újdonsága az 1.6 T-GDI erőforrás az öntöltő és plug in hybrid rendszerrel karöltve. A Duna Autó által biztosított tesztautóban az öntöltő (FHEV) rendszer dolgozik. Az európai kínálat talán legmeghatározóbb eleme a soros, négy hengeres 1.6 literes turbós benzinmotoron alapuló hibrid erőforrás. Itt a belső égésű motor (180 lóerő) és az elektromotor összteljesítménye 230 lóerő és 350 Nm nyomaték. Ez az erő a 6 sebességes automata váltón keresztül jut el mind a 4 kerékre, a dízel modellhez már alapáron jár a 8 gangos automata.
A Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid vezetési élménye
A méreteihez képest jól vezethető a Santa Fe Hybrid, ez köszönhető többek között az elöl MacPherson, hátul a multilink futóműnek. A kormánymű hozza az elvárható szintet, az egyenesfutása jó, viszont a nagyobb kanyartempót nem szereti, mert alulkormányzott lesz tőle és kicsit bólint is a kasztni. Az összkerekes mivolta ellenére nem lesz az off road pályák királya, viszont nem jön zavarba, ha letérünk vele az épített útról. Ezekkel a felnikkel és abroncsokkal jól néz ki és élhető a kátyúsabb utakon is, viszont ha a csendesebb és ballonosabb megoldást kedveled, akkor a 18 colos felnit választva még spórolhatsz is. A 6 gangos automataváltó tette a dolgát, bár nem értem, hogy miért nem kapta meg a 8 sebességest, mint a dízel. Ami a fogyasztást illeti, Eco módban 5-6 liter körül el lehet vele járni, nyilván ekkor az akkumulátor pakkból is szed ki némi energiát. Ekkora kasztniba én inkább a dízelt választanám, mivel ott több a nyomaték, ami kell egy SUV-ba. (Legalábbis szerintem) Ez a PHEV rendszer viszont körülbelül hozza a dízeles fogyasztást és még a károsanyag kibocsátása is kevesebb.
Így fest a matek a Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid 4WD AT esetében
A Santa Fe alapverziója, vagyis a 200 lóerős 2.2 CRDi elsőkerék-hajtással és 8 sebességes automataváltóval 13.2 millió forinttól indul, a hibrid verzió 14.2 millió forinttól érhető el. A tesztautó hibrid összkerékhajtásos verziója 16.7 millió forinttól vihető el, ez az összeg viszont alaposan el tud szállni az extráknak köszönhetően, akárcsak esetünkben. Az Executive csúcsverzióban már olyanok vannak, mint az adaptív tempomat, sávtartó, full LED fényszóró, holttérfigyelő szenzorok és monitorok, színes head-up display és a távirányítós parkolás.
Ezzel a tesztautó már majdnem karcolja a 19 millió forintot, a konfigurátorban kiválasztható luxus csomag potom 990 000 Ft-ért tartalmaz nappabőr üléseket és szarvasbőr tetőkárpitozást, valamint egyedi, 20 colos felniket. Ezekkel együtt a végösszeg még így is a 20 millió forintos érték alatt mozog így augusztus elején.
További részletekért keresd fel a Duna Autó munkatársait vagy tekintsd meg a részletes tájékoztatót.
Kövess minket Te is
YouTube:
tesztelok.hu csatorna
Facebook:
https://www.facebook.com/tesztelok.hu
Instagram:
https://www.instagram.com/tesztelok.hu/
Teszt/fotók: Háfra Zsolt
A tesztlehetőségért köszönet a Duna Autó Zrt. -nek!