Év Motorja díj – Ford kategóriagyőzelem
Az Év Motorja verseny zsűrije immár hatodik alkalommal választotta a Ford 1,0 literes EcoBoost erőforrását az “1,0 liternél kisebb lökettérfogatú motorok” legjobbjának, ami azt jelenti, hogy az erős, háromhengeres benzinmotor 2012 óta verhetetlennek számít saját kategóriájában. Az 1,0 literes EcoBoost már 10 érmet gyűjtött az Év Motorja versenyen; eddig példátlan módon háromszor is nyert az összesítettben, sőt a “Legjobb Újonc” címet is elnyerte.
“Az 1,0 literes EcoBoost átformálta a kisméretű benzinmotorok szerepét az autóiparban, és kifinomult EcoBoost turbótöltésével, közvetlen üzemanyag-befecskendezésével és kettős független változó szelepvezérlésével új mércét állított a kompakt méretű, takarékos erőforrások kategóriájában,” nyilatkozta Joe Bakaj, a Ford Európa termékfejlesztési alelnöke. “És bár már 10 díjat is begyűjtöttünk ezzel a motorral, folyamatosan keressük az újabb műszaki megoldásokat, amelyek révén e kisméretű motor még előnyösebb megoldást kínálhat vásárlóinknak.”
A Ford által Európában eladott új autók egyötödét a 100, 125 és 140 lóerős változatban készülő 1,0 literes EcoBoost motorok hajtják, sőt öt Fiestából kettőhöz is ilyen erőforrást rendelnek a vásárlók. Az akár 3,5 literes lökettérfogattal is készülő Ford EcoBoost benzinmotorok világszerte megtalálhatók a Ford kínálatában, így a vadonatúj Fiestához ugyanúgy megrendelhetők, mint a Transit haszongépjárművekhez, a pickupokhoz, sőt az olyan Ford Performance modellekhez is, mint a Focus RS és a Ford GT szupersportkocsi.
A 31 ország 58 autós szakírójából összeállított zsűri a takarékos, háromhengeres EcoBoost blokkot találta az 1,0 liter alatti lökettérfogatú motorok legjobbjának. Az először a 2012-es Ford Focusban bemutatkozó innovatív erőforrás éppen abban a szegmensben lépett színre, ahol az autógyártók a legkeményebb harcot folytatják a vásárlók kegyeiért. A motor idén 35 vetélytárssal versenyzett a címért, vagyis a mezőny 9 szereplővel bővült 2012 óta.
“A Ford EcoBoost blokkja még mindig a legjobb az 1,0 liter alatti háromhengeresek kategóriájában, noha bemutatása óta már sok új kihívója akadt,” vélekedett Dean Slavnich, a Stuttgartban megrendezett 19. Év Motorja verseny társelnöke, az Engine Technology International magazin főszerkesztője. „Ám még ennél is lenyűgözőbb, hogy ez a legelső erőforrás, amely minden olyan évben kategóriagyőzelmet aratott, amikor bekerült a díjra jelölt blokkok mezőnyébe.”
2018 elejéről a Ford az 1,0 literes EcoBoost blokkban bevezeti a hengerlekapcsolás technológiáját; ez a megoldás automatikusan leállítja az egyik henger működését, amikor a motor nem teljes terheléssel üzemel (például amikor az autó egyenletes sebességgel halad), tovább csökkentve ezzel az üzemanyag-fogyasztást. A Ford modern mérnöki megoldásokkal igyekszik még gazdaságosabbá formálni benzines, dízel és elektromos hajtásláncait, amit a hengerlekapcsolás is jól példáz. Az új technológia 14 ezredmásodperc alatt, vagyis az emberi pislogásnál hússzor gyorsabban képes lekapcsolni vagy visszakapcsolni egy hengert – anélkül, hogy ez érződne a motor teljesítményében vagy kifinomult működésében.