fbpx

Mitsubishi Eclipse Cross teszt – tettre kész

Az Eclipse-szériát a 90-es évek közepétől egészen 2012-ig gyártották, 4 generációt élt meg a sportkocsik világában és ez idő alatt hatalmas rajongótábort szertett magának a Mitsubishi (és a modell is egyaránt). 5 évvel később az Eclipse Crosst először a 2017 tavaszán, 87. alkalommal megrendezett Genfi Autószalonon mutatták be, ahol azonban már nem sportautó várta az érdeklődőket, hanem egy városi terepjáró.

Az Eclipse Cross méreteit tekintve egy vagány városi SUV a maga 4405 mm hosszával, 1805 mm szélességével, és 1685 mm magasságával. Tengelytávja – megegyező az Outlanderével – 2670 mm, hasmagassága 18.3 cm, a fordulókör sugara pedig elképesztően alacsony, csak 5.3 méter. A csomagtartó űrtartalma alapból 341 liter, ám az ülések előrehúzásával 448 literre tudjuk bővíteni, és ha ez sem lenne elég, helyett kapott a csomagtér alatt egy 37 literes rekesz is.

A dizájn modernre, a hátsó kialakítás pedig kifejezetten merészre sikeredett. Nagyon ízléses az első lökhárító, szépek a vonalvezetések (pár helyen talán már-már túl sok), jól illeszkedik a kasznihoz a krómos beütés. Ami szembetűnő, az a hátsó ajtó mérete, sokkal kisebbre sikerült, mint az elsők, a ki- és beszállás is nehezebb, szó szerint be kell ugrani a hátul utazóknak. Az oldalsó küszöbök picit megtörik az összképet, de pont ettől néz ki elegánsan az Eclipse Cross. Az osztott hátsó ablak csak hab a tortán, hisz ez sem egy megszokott dolog. Kissé zavaróan hatott elsőnek, de meg lehet szokni hamar, ráadásul a kilátásra sem lehet panasz.

Az autóban ülők biztonságát az 5 csillagos törésteszt garantálja elméletben, a 7 darab SRS légzsák pedig gyakorlatban (az erőhatások nagy részét elnyeli, így óvja az utasok épségét). Letisztult belteret kapunk, egyszerű és ízléses, az anyagminőség is rendben van. Az elől utazóknak nagy fej és lábtér jár, viszont a hátul ülőknek egy hosszabb út már kicsit szűkösebb lehet. A fűthető kormány és első ülések mellett a hátsó két szélső ülés is fűthető, ezeknek 9 fokozatban dönthetőek a háttámlái is.

Szép a lépcsőzetes kialakítású középkonzol, a 7 colos érintőképernyő (Smartphone-Link Display Audio) feldobja az egész műszerfalat, az ügyesen elrejtett, elektronikus mozgatású és gombnyomásra előhívható, vagy éppen lehajtható HUD is ötletes. A légkondicionáló kétzónás automata, jóformán pár másodperc alatt felfűti az utasteret. Az információs kijelzőről könnyen leolvashatóak a különböző tudnivalók, úgy, mint a pillanatnyi sebesség, a hátralévő hatótávolság, vagy épp a fogyasztás és a vezetési segédletek visszajelzései. Az előválasztó kar mellett egy Touchpad-kontroller kapott helyet, különböző ujjmozdulatokkal tudjuk vezérelni a kurzort, kijelölhetünk elemeket, szabályozhatjuk a hangerőt, vagy válthatunk a rádióállomások között. A megoldás jó irányt feltételez, ám kissé még nyers a kezelhetősége.

A modellpalettát nézve összesen 5 felszereltségi szint érhető el (Inform, Invite, Elegance, Intense, Instyle). Tesztünk alanya Intense felszereltségű, amiben az alapok, tehát az ABS, az EBD (Elektronikus fékerőelosztó), a MASTC (Mitsubishi aktív stabilitási és kipörgésgátló rendszer), az EPS (Elektronikus szervokormány), és a HSA (hegymeneti elindulás segítő rendszer) mellett a biztonsági arzenál is jelentős. Az asszisztenciák sorát az LDW (Sávelhagyásra figyelmeztető rendszer), az FCM (Ütközés hatását mérsékelő rendszer) és az ESS (Vészfékezés jelzés rendszer) bővíti. Külön megtalálható még az autóban a hátsó tolatókamera parkolóradarral, és az elektronikus kézifék (Auto Hold funkcióval).

Tesztautónk gyári fogyasztása egész barátinak mondható egy ekkora testhez képest. Városban 8 literre van szüksége, országúton 2 literrel kevesebbel is beéri, kombináltként 6.7 litert fogyaszt 100 kilométerenként – tegyük hozzá: papíron. Ha lehet hinni a fedélzeti számítógépnek, akkor 140 km megtétele után, erős városi használat mellett 11.2 literre jött ki a fogyasztás, természetesen lehet ezt még lentebb tornászni, nagy átlagban hozható a 8 liter.

Az autó erőforrása egy 4 hengeres, 16 szelepes, dupla vezérműtengelyes, 1499 köbcentis, turbófeltöltővel rendelkező benzinmotor, amelynek a maximális teljesítménye 163 lóerő, forgatónyomatéka 250 Nm, amit nagyon széles skálában le is ad (1800-tól egészen 4500-as fordulatig). Ehhez a motorhoz egy fokozatmentesen változó áttételű automata váltó (CVT – sport móddal) kapcsolódik, ami azonnal reagál a legkisebb gázadásra és kulturált módon igazodik a vezető igényeihez. Ráadásul okosan is trükköztek vele, nem tapasztalható a CVT váltókra oly jellemző „búgás”, hiszen gyakorlatilag imitálják a fokozatokat, így olyan érzésünk lehet, mintha ez egy 8 sebességes automata váltó lenne a CVT helyett.

Az Eclipse Cross súlya 1490 kg, ami picit soknak tűnhet, de mégsem nem érezhető hátrányként gyorsulásnál, hiszen 9.3 másodperc alatt futja a 100-as sprintet, végsebessége pedig 200 km/óra. Vezethetőségébe nehezen lehetne belekötni, dinamikus, jól viselkedik a kanyarokban, magas sebességnél végig stabil tud maradni. A futóműve egész jó, hiába a 18” könnyűfém keréktárcsa, csupán minimálisan lehet érezni az úthibákat nagyobb sebességnél is, kormányozása finom, a 4 tárcsafék harapósan teszi a dolgát.

A Mitsubishi Eclipse Cross jelenleg csak az 1.5TC MIVEC benzinessel érhető el, ám kapható első és összkerékhajtással (S-AWC), 6 sebességes manuálissal és az előbb említett CVT váltóval. Dízelmotorból a 2.2 DiD májustól lesz elérhető, a 150 lóerős kivitel (maximális forgatónyomatéka 400 Nm) kizárólag összkerékhajtással és CVT váltóval érkezik.

Az Eclipse Cross bőven hozza azt a szintet, ami elvárható tőle, egyedi stílusú, dinamikus, kényelmes, és nem utolsó sorban élvezet vezetni. A Mitsubishi új SUV-ját olyan leendő tulajdonosoknak ajánlanám, akik egy korrekt megjelenésű városi terepjárót keresnek a közép-felső kategóriában és – fontos megjegyezni – nem elvárás náluk a madárétkűség, de kedvelik a jól felszerelt modelleket.

Az alap Eclipse Cross modellt kedvezményesen 6.490.000 ft-tól lehet hazavinni, a tesztautónk értéke 8.490.000 ft, a csúcsot jelentő full extrás változatért azonban majdnem 12 millió forintot kell kifizetni. A Mitsubishi minden új modelljére 5 év vagy 100.000 kilométer garanciát ad.

A tesztlehetőségért köszönet az Ujhelyi-Autó Kft.-nek!

Teszt: Lajos Zsolt
Képek | videó : Kathi Imre

Javasolt cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb